Kurallar
1. GENEL İŞLEYİŞİ
a) Business Cup’ta mücadele edecek ekipler kendi illerinde 5’erli gruplar halinde kümelendikten sonra, yaptıkları 4 maçın ardından grupta ilk 4 sırayı alabilmeleri halinde bir sonraki tura yükselir. Etkinlik, bu turun ardından tek maçlı eleme usulü devam edecektir.
b) Grup maçlarında iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 
-Eş puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja  bakılır.
-Eşitlik devam ediyorsa aynı sırayla genel averaja daha sonra atılan gol sayısına bakılır.
-Eşitlik genel averajla da çözülmezse hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.
-Eşitlik yine bozulmazsa grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlara bakılır (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır).
-Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.
c) Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda doğrudan penaltı atışlarına geçilir.
d) Hükmen mağlubiyetin organizasyondaki karşılığı 10-0 kazanan takımın galibiyeti ile tescildir.
e) İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı maçları ve kalan maçlarında ise hükmen 10-0 mağlup ilan edilir.
f)  Her takım müsabaka başlangıç saatinde en az 5 oyuncusuyla sahada müsabakaya hazır olmalıdır, aksi takdirde hükmen mağlup sayılacaktır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda maç saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.
g) Business Cup maçlarında taç kuralı uygulanır. Taç atışı,el ile kullanılır. Hatalı taç kullanımında ise taç atışı el değiştirir.
h) Rakibe yerden kayarak müdahale yasaktır. Bu müdahalenin yapılması durumunda müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verir. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.
 
2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ
a) Her takımın kadrosu en az 7, en çok 15 kişiden oluşur.
b) Müsabakalar  1 kaleci 6 oyuncu olmak üzere 7’şer kişi oynanacaktır.
c) Business Cup’ta yer alacak katılımcı şirketler, turnuva başlangıç tarihinden itibaren geriye dönük en az 2 aylık sigortalı çalışanlarını oynatabilir.
Örnek: Business Cup 2017 Bahar Sezonu startı 12 Mart olduğundan, bu dönem oynayacak tüm oyuncular 12 Ocak ve öncesinde sigorta girişini yaptırmış olmalıdır.
d) Grup şirketleri Business Cup’a birbirinden bağımsız olarak katılabilecekleri gibi isterlerse beraber katılabilirler. Grup şirketleri, birleşmeleri halinde, organizasyonda çatı grubun veya çatı grup adına patentli bir markanın adıyla yer alacaklardır. Bağımsız katılmaları halinde ise bu takımlar ayrı gruplarda yer alır.
e) Bir şirket, oyuncu kadrosunda franchiselarının çalışanlarını oynatabilir. Bu durumda iki şirket arasındaki franchising sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.
f) Bir şirket, oyuncu kadrosunda 1 adet resmi sözleşmeli taşeronunun veya 1 adet kendisi adına fason üretim yapan firmanın SGKlı çalışanlarını bulundurabilir. Bu durumda taşeron sözleşmesi veya fason üretim sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.
Örnek: Şirket, güvenlik ve temizlik işlerini 2 firmaya taşeron olarak yaptırmaktadır. Bu durumda Business Cup kadrosunda güvenlik işleri taşeronundan veya temizlik işleri taşeronundan sınırsız oyuncu alabilir. Ancak her iki taşeronundan aynı anda oyuncu alamaz.  
g) Katılımcı Şirketler 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde stajyer firma çalışanlarını bulunduramaz.
h) Katılımcı Şirketler 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde profesyonel futbol lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Eski profesyonel futbolcuların kadroda bulunabilmeleri için sözleşme bitiş tarihleriyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin var olması gerekir.
i) Katılımcı Şirketler 15 kişilik Resmi Takım Listesi içerisinde ve faal (vizeli) amatör lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Eskiden bu lisansa sahip olmuş oyuncuların kadroda bulunabilmeleri için en son vize tarihleriyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin var olması gerekir.
j ) Business Cup'ta kadroda bulunan bir oyuncunun etkinlik devam ederken işten ayrılması durumunda, takımındaki varlığı otomatik olarak son bulur. Takım, bu durumu Disiplin Kuruluna bildirerek söz konusu oyuncuyu kadrodan çıkartmak ve bir daha oynatmamak zorundadır. Bu durumda bulunan bir oyuncunun söz konusu takımda oynaması durumunda, takım o maçta hükmen mağlup sayılacaktır.
 
 
3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ         
a) Business Cup platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu vardır. Bu formaların fotoğrafı en geç Business Cup başlangıç tarihinden 10 gün önce info@fairplay.com.tr adresine gönderilip onay alınmalıdır. Hakem tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması kanaati getirilmesi halinde kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar. 
b) Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.
c) İzmir'de mücadele eden oyuncular klasik halı saha ayakkabısı veya etkinlik öncesinde Organizasyon Komitesinden resimli onay aldıkları AG tabanlı ayakkabı ile mücadele etmek zorundadırlar. Diğer illerde ise zemin şartları gereği plastik tabanlı kramponlarla da oynanması mümkündür. Vidalı krampon tüm illerde yasaktır. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde değişimini istemekle yetkilidir. 
d) Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.).
e) Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır. 
f ) Tüm oyuncuların müsabaka sırasında tozluk ve tekmelik kullanma zorunluluğu vardır.
g ) Müsabakalarda mücadele edecek tüm takımların, tam takım forma (forma-şort-tozluk) ile mücadele etme zorunluluğu vardır. Takımın bir veya birden fazla oyuncusunun tam takım forma ile sahaya çıkmaması durumunda hakem, raporunda bunu belirtir ve takım Disiplin Kurulundan bir defaya mahsus ihtar alır. Aynı takımdan bir veya birden fazla oyuncu ertesi maçlarda tam takım forma ihlalini yaptığı takdirde, ihlali yapan oyuncu/lar müsabakada forma giyemezler.
 
 
4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
a) Bir maçta takımların 5 (beş) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu gözlemcinin yanına gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun durduğu anda hakem kontrolünde değişiklik yapılır. Oyuncu değişikliği yapma hakkı teknik direktöre aittir. ( Business Cup İzmir il etap maçlarında oyuncu değişikliği hakkı sınırsızdır.)
b) Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dahil olabilir.
 
5. TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER
a) Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticisi ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır.
b) Bildirilen yönetici ve teknik direktör önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını hafta içi mesai gün ve saatleri içinde tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir. Müsabaka günü değişiklik kabul edilmez.
c) Teknik direktör ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında centilmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları Disiplin Kurulu tarafından ceza alırlar.
e) Kaptanlar, yönetici ve teknik adamın yokluğunda tam yetkilidir. Business Cup kurallarına hakim bir şekilde saha içi ve saha dışında hakemlere ve görevlilere yardımcı olmalıdırlar. 
 
6. SEYİRCİLER
a) Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır.
b) Business Cup’ta mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Gözlemci veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Disiplin Kurulu takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse ilgili cezayı ilgili takıma verir. Ayrıca, katılımcı şirket, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin  etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.
 
7. HAKEMLER
a) Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihaidir.
b) Hakemler ve saha koordinatörleri maç boyunca sahada organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Bu şahısların sahada ve oyun ile ilgili olarak saha dışında verdikleri kararlar tartışılamaz. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur
c) Hakem, devre arasında ve maç bittikten sonra, aynı zamanda uzatma zamanı sırasında ve penaltı noktasından yapılan vuruşlar sırasında sarı veya kırmızı kart göstermekle yetkilidir.
d) Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.
e) Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.
 
8.  DİSİPLİN KURULU
a) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, Business Cup asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir, gerekli kararları alır.
b) Business Cup’ta saha içi ve saha dışında fair-play'e aykırı tutum ve davranışlar (kavga, küfür vs.) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından cezalandırılacaktır. 
c) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.
d) Müsabakalarda kırmızı kart gören oyuncu en az 1 (bir) maç ceza alır.
e) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan bağımsız olarak, Business Cup’taki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulama hakkına sahiptir. 
f) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu, RB Fairplay Organizasyon'un faaliyet gösterdiği 16 ilin İl Disiplin Kurulu Başkanlarından oluşur.
 
9. TATİL EDİLEN MAÇLAR
a) Business Cup’ta bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) tatil edilmesi durumunda, karşılaşma o anki skoruyla dondurulup daha sonra Organizasyon Komitesinin belirleyeceği bir günde bitirilir.
b) Business Cup’ta bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulundadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. 
 
10. İTİRAZLAR
a) Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitiminden başlayarak en geç 48 saat  içerisinde RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu’na, TR150001200127100010100195 IBAN hesabına (RB Fairplay Events resmi hesabıdır) gönderilen  “İtiraz” Açıklamalı 250,00 TL’lik dekontun kopyası eşliğinde disiplin@fairplay.com.tr  adresine gönderecekleri dilekçe ile yapmak zorundadırlar. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.
b)  Yapılan itirazın haklı bulunması halinde, itiraz bedeli katılımcı firmaya geri ödenecektir.
 
11. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:
a) Business Cup ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi RB Fairplay Events tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesine aittir.
b) Organizasyon Komitesinin, Business Cup ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 
c) Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.businesscup.com.tr’de yayınlanacaktır.  www.businesscup.com.tr'de yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz.
d) Katılımcı şirket, etkinlik süresi boyunca takımın oyuncuları tarafından  etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.
f) RB Fairplay Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.
 
12. SAĞLIK
a) Organizasyon Komitesi, Business Cup’taki her maçta olası sağlık problemlerinde ilk müdahale için tesiste en az bir ilk yardım görevlisi bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar. 
b) 45 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde RB Fairplay Events’in hiçbir sorumluluğu yoktur.
c) RB Fairplay Events; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.
 
13. GÜVENLİK
a) Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 
b) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda RB Fairplay Events taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.
c) RB Fairplay Organizasyon; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.
 
14. ÖDÜLLER
a) İl etabının sonunda belli olan İl Şampiyonları, Business Cup’ın İl Kupasını müzelerine götürürlerken, teknik direktör ve futbolculara madalya verilir. İkinci takımın oyuncuları madalya, şirket yetkilisi plaket ile ödüllendirilir.
b) Bir ilin 2 sezon (2019 Güz ve 2020 Bahar Dönemi) Şampiyonları Avrupa Şampiyonasına katılmaya hak kazanır. Bu ziyaret sırasında, misafir il temsilcilerinin 15 kişilik kadrosunda kayıtlı bulunan oyuncuların ve teknik direktörünün konaklama, toplantı, saha içi etkinlik, ulaşım ve transfer maliyetleri kendilerine aittir.
c) Organizasyon Komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

Final Yolu
Maç Programı

3.Tur

2.Tur

Çeyrek Final

Yarı Final

Final